NEBUĎ POD TLAKEM, aneb zpátky k optimálnímu krevnímu tlaku vlastními silami

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou smrti. Hlavními rizikovými faktory ovlivňující vznik těchto onemocnění jsou kouření, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Zvýšený krevní tlak způsobuje ztrátu pružnosti cév, rozvoj aterosklerózy, zhoršenou funkci orgánů a posléze i jejich selhání. 

I. interní klinika proto spouští ucelený program pro pacienty s hypertenzí, kteří chtějí optimalizovat svůj krevní tlak i jinak, než jen léky. Sami vlastními silami, tedy úpravou svého životního stylu můžete pomoci normalizovat svůj krevní tlak a zvrátit tak orgánové poškození. 

Kdo se může přihlásit? 

 • Základní podmínka vstupu do programu je splnění věkového limitu a již diagnostikovaná hypertenze. Pokud si nejste jistí, zda hypertenzi máte, požádejte svého praktického lékaře o provedení 24-hodinové monitorace krevního tlaku, při které se diagnóza potvrdí.
 • Věkové limity jsou stanoveny takto:
  • Skupina YOUNG - klienti do 40 let s vysokým a vysokým normálním krevním tlakem, cílem je normalizovat krevní tlak nefarmakologicky nebo s minimem farmakologických prostředků. 
  • Skupina ADVANCED - klienti 41 - 60 let s vysokým krevním tlakem, kdy cílem je změna životního stylu vedoucí k optimalizaci krevního tlaku a reverzi již vzniklého orgánového poškození.  
 • Kontraindikací vstupu do programu jsou tyto diagnózy: diabetes mellitus, onemocnění srdce a cév (ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, arytmie), prodělaná cévní mozková příhoda, nedostatečnost ledvin v péči nefrologa, onkologické onemocnění, revmatologické onemocnění, psychiatrická péče, jiné závažné onemocnění v péči specializované ambulance.

Co konkrétně program obnáší? 

Program je koncipován jako dlouhodobý, tedy účast v něm je minimálně 1 rok, max. pak 5 let s tím, že vždy po roce dojde ke zhodnocení výsledků a zdravotního stavu. Vstupuje do něj řada odborníků napříč obory, tj. kardiologové, pneumologové, psychologové, obezitologové, nutriční a pohyboví terapeuti. 

Po vstupním vyšetření, které zahrnuje např. měření kvality spánku a míry stresu, somatické vyšetření a řadu laboratorních vyšetření a zobrazovacích metod bude stanoven klientovi osobní plán. Ten bude zahrnovat mj. individuální plán redukce krevního tlaku, LDL cholesterolu, kouření, redukci váhy, plán pohybové aktivity vč. tréninku různých pohybových technik apod. Zhruba 1x měsíčně budou probíhat edukační přednášky a společná setkání. Své úspěchy či výzvy budete sdílet pomocí mobilní aplikace, klinická kontrola proběhne vždy nejméně 1x za 6 měsíců. 

Jak se mohu přihlásit? 

K přihlášení do programu můžete využít kontaktní formulář níže. Případně emailem na nebudpodtlakem@fnol.cz či telefonicky na 588 442 682 nebo se můžete obrátit na naši koordinátorku Ing. Dominiku Knappovou +420 774 882 809. 

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.

 • Vedoucí lékařka Centra pro hypertenzi a sekundární prevenci

 • Jako vůbec první lékařka ve FN Olomouc prošla MUDr. Eva Kociánová, PhD. hodnotící komisí Evropské hypertenzní společnosti a získala statut Clinical Hypertension Specialist of the European Society of Hypertension. Zařadila se tak mezi mezinárodně respektované odborníky, kteří mají dlouholeté zkušenosti, multidisciplinární znalosti a odborné schopnosti efektivně řešit složité a obtížné případy klinické hypertenze a souvisejících poruch.

 

 • Proč jste si vybrala Vaši lékařskou odbornost a splnila praxe Vaše představy a očekávání?
  Ve čtvrtém ročníku jsem se kvůli soutěži o EKG pravítko naučila EKG. Vyhrála jsem ho a pak i soutěž o stáž na kardiologii v anglickém Leicesteru. Kardiologie pak byla jasná volba a praxe moje očekávání spíš předčila.
 • Co vás na práci ve Vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Líbí se mi logika kardiologie, aplikovaná fyzika srdečního stahu a dokonalost srdce jako pumpy. Možná to někdo vidí jinak, ale pro mě je srdce i srdcem medicíny.

 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Učím izraelskou sebeobranu, chodím si zastřílet na střelnici, vybít se na crossfit, v zimě na lyže a v létě na kolo. Baví mě amatérsky muzicírovat s mojí rodinou a číst knížky.

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Mít dobré zázemí rodiny a přátel, kvalitně a čistě jíst, dobře spát, co nejvíc se hýbat a pořád se něco nového učit.

Informovaný souhlas