NEBUĎ POD TLAKEM, aneb zpátky k optimálnímu krevnímu tlaku vlastními silami

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou smrti. Hlavními rizikovými faktory ovlivňující vznik těchto onemocnění jsou kouření, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Zvýšený krevní tlak způsobuje ztrátu pružnosti cév, rozvoj aterosklerózy, zhoršenou funkci orgánů a posléze i jejich selhání. 

I. interní klinika proto spouští ucelený program pro ty z vás, kteří chcete optimalizovat svůj krevní tlak i jinak, než jen léky. Sami vlastními silami, tedy úpravou svého životního stylu můžete pomoci normalizovat svůj krevní tlak a zvrátit tak orgánové poškození. 

Kdo se může přihlásit? 

 • Skupina Y (young - mladí) - mladým klientům do 40 let s vysokým krevním tlakem nabízíme odbornou podporu pro změnu životního stylu s cílem normalizovat krevní tlak nefarmakologicky nebo s minimem farmakologických prostředků, tj. léků. 
 • Skupina A (advanced) - klienti s hypertenzí ve věku 41 - 65 let. I těmto nabízíme odbornou podporu, protože i v případech arteriální hypertneze lze změnou životního stylu optimalizovat krevní tlak a zvrátit orgánová poškození. 

Co konkrétně program obnáší? 

Program je koncipován jako dlouhodobý, tedy účast v něm je minimálně 1 rok, max. pak 5 let s tím, že vždy po roce dojde ke zhodnocení výsledků a zdravotního stavu. Vstupuje do něj řada odborníků napříč obory, tj. kardiologové, pneumologové, psychologové, obezitologové, nutriční a pohyboví terapeuti. 

Po vstupním vyšetření, které zahrnuje např. měření kvality spánku a míry stresu, somatické vyšetření a řadu laboratorních vyšetření a zobrazovacích metod bude stanoven klientovi osobní plán. Ten bude zahrnovat mj. individuální plán redukce krevního tlaku, LDL cholesterolu, kouření, redukci váhy, plán pohybové aktivity vč. tréninku různých pohybových technik apod. Zhruba 1x měsíčně budou probíhat edukační přednášky a společná setkání. Své úspěchy či výzvy budete sdílet pomocí mobilní aplikace, klinická kontrola proběhne vždy nejméně 1x za 6 měsíců. 

Jak se mohu přihlásit? 

K přihlášení do programu můžete využít kontaktní formulář níže. Případně emailem na nebudpodtlakem@fnol.cz či telefonicky na 588 442 682. 

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.

 • Vedoucí lékařka Centra pro hypertenzi a sekundární prevenci

 • Jako vůbec první lékařka ve FN Olomouc prošla MUDr. Eva Kociánová, PhD. hodnotící komisí Evropské hypertenzní společnosti a získala statut Clinical Hypertension Specialist of the European Society of Hypertension. Zařadila se tak mezi mezinárodně respektované odborníky, kteří mají dlouholeté zkušenosti, multidisciplinární znalosti a odborné schopnosti efektivně řešit složité a obtížné případy klinické hypertenze a souvisejících poruch.

 

 • Proč jste si vybrala Vaši lékařskou odbornost a splnila praxe Vaše představy a očekávání?
  Ve čtvrtém ročníku jsem se kvůli soutěži o EKG pravítko naučila EKG. Vyhrála jsem ho a pak i soutěž o stáž na kardiologii v anglickém Leicesteru. Kardiologie pak byla jasná volba a praxe moje očekávání spíš předčila.
 • Co vás na práci ve Vašem oboru nejvíce přitahuje, baví?
  Líbí se mi logika kardiologie, aplikovaná fyzika srdečního stahu a dokonalost srdce jako pumpy. Možná to někdo vidí jinak, ale pro mě je srdce i srdcem medicíny.

 • Co děláte, když odložíte lékařský plášť?
  Učím izraelskou sebeobranu, chodím si zastřílet na střelnici, vybít se na crossfit, v zimě na lyže a v létě na kolo. Baví mě amatérsky muzicírovat s mojí rodinou a číst knížky.

 • Jaký je váš vlastní recept na aktivní zdraví?
  Mít dobré zázemí rodiny a přátel, kvalitně a čistě jíst, dobře spát, co nejvíc se hýbat a pořád se něco nového učit.