Dvacet minut a hotovo. Kardiologové z Fakultní nemocnice Olomouc zavádějí pacientům bezelektrodové kardiostimulátory
2. 4. 2024V optimálním případě dvacetiminutový výkon a druhý den cesta z nemocnice domů. Moderní technologie v podobě bezelektrodových (kapslových) kardiostimulátorů implantují už rutinně v rámci běžné praxe odborníci z I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Pro samotné pacienty se jedná o komfortnější metodu, jež zároveň šetří čas a kapacity zdravotníků a tedy i peníze určené na zdravotní péči.
„Fakultní nemocnice Olomouc je bezpochyby lídrem v aplikaci nejnovějších špičkových technologií v oboru kardiologie. V rámci naší práce se snažíme poskytovat pacientům adekvátní léčbu s pomocí nových přístrojových terapií, k nimž patří právě i moderní kapslový kardiostimulátor,“ říká přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, FACC, MBA.
Prvních patnáct výkonů s využitím kapslových kardiostimulátorů se na olomoucké kardiologické klinice uskutečnilo již v roce 2016. „Nyní jich máme za sebou více než 150, jde tedy o zcela rutinní praxi, nikoliv pouhou klinickou studii. Během letošního roku by tyto moderní kardiostimulátory mělo u nás obdržet přibližně šedesát pacientů. pro mě jakožto přednostu kliniky je velmi důležité a potěšující, že tento druh výkonu zvládají již všichni naši lékaři. Navíc se jako výukové pracoviště podílíme v tomto směru na přípravě lékařů například z Ostravy, Zlína a dalších měst a regionů,“ kvituje profesor Táborský.
Výhodou špičkové technologie od americké společnosti Medtronic je vedle šetrnějšího přístupu k pacientům také minimalizace komplikací a rizik, jako jsou náhlé selhání srdečního svalu, bakteriální infekce či cévní komplikace (hemotorax, pneumotorax). „Nové technologie samozřejmě standardně soutěžíme formou veřejných zakázek a dbáme na úhrady u všech plátců zdravotní péče,“ zmiňuje přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc.
Kapslový kardiostimulátor se implantuje do pacientova těla přístupem z třísla v lokální anestezii. Pomocí speciálního pouzdra se na místo určení v pravé srdeční komoře, či síni dostává pod rentgenovou kontrolou cestou stehenní žíly. „Hotovo bývá v optimálním případě do dvaceti minut od začátku samotného výkonu a pacient druhý den odchází domů. Nadále je samozřejmě sledován, a to s pomocí prostředků moderní telemedicíny, tedy na dálku a bez nutnosti navštěvovat osobně naše pracoviště,“ doplňuje prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, FACC, MBA.