Členění kliniky

Ambulantní část:

  • všeobecná ambulance
  • kardiologická ambulance
  • kardiostimulační + ICD ambulance
  • arytmologická ambulance
  • ambulance srdečního selhání
  • angiologická ambulance
  • ambulance preventivní kardiologie
  • neinvazivní vyšetřovací metody:
    • echokardiografická laboratoř, ultrazvukové vyšetření cév
    • neinvazivní vyšetřovací metody (ergometrie, spiroergometrie, Holterovská monitorace + monitoring TK, Test na nakloněné rovině)
  • Národní telemedicínské centrum 

Katetrizační sály:

Lůžková část:

  • jednotka intenzivní kardiologické péče (8 lůžek)
  • oddělení následné kardiologické péče I (16 lůžek)
  • oddělení standardní kardiologické péče IV (26 lůžek)

Celková kapacita kliniky je 50 lůžek na všech odděleních, která se nacházejí ve druhém patře budovy D1 a D2.

Oddělení kliniky

  • Vedoucí: prof. MUDr. Martin Hutyra, Ph.D., FESC
  • Lékaři:
    • MUDr. Jan Přeček, Ph.D., FESC
    • MUDr. Štěpán Hudec
  • Sestry: Karolína Kubová – staniční sestra
  • Kontakt: 588 44 3220; martin.hutyra@fnol.cz; jan.precek@fnol.cz
  • Kontakt fasttrack: 588 44 3220

Náplň činnosti:

Oddělení akutní kardiologie (OAK) – jednotka intenzivní péče (JIP) se nachází v 1. nadzemní podlaží budovy D1.  Odd. akutní kardiologie disponuje 8 lůžky v boxovém systému.

Oddělení akutní kardiologie disponuje vysoce specializovaným týmem lékařů, sester a dalšího personálu  a moderním technologickým zařízením, které zahrnuje komplexní vybavení pro neinvazivní a invazivní monitorací hemodynamiky a vitálních funkcí, přístroje pro umělou plicní ventilaci, kontinuální hemoeliminační přístroj pro náhradu funkce ledvin a mechanické oběhové podpory (intraaortální balónková kontrapulzace, Impella, ve spolupráci s Kardiochirurgickou klinikou a Klinikou anesteziologie a resuscitace dále mimotělní membránový oxygenátor – tzv. ECMO). Samozřejmostí je pro diagnostiku a vedení některých výkonů nepřetržitá dostupnost echokardiografie s možností provedení standardního transtorakálního, transezofageálního a intrakardiálního vyšetření a dočasné transvenózní stimulace. Pro případ náhlé zástavy oběhu je k dispozici zevní kompresní automatický systém pro nepřímou srdeční masáž a přístroj pro intravaskulární řízenou kontrolu tělesné teploty.

Na odd. akutní kardiologie hospitalizujeme pacienty s nejzávažnějšími akutními onemocněními srdce a oběhového systému, které představují přímé ohrožení života. Zejména se jedná o pacienty s akutními koronárními syndromy , dále se závažnými formami akutního srdečního selhání s možností terapie všemi v současnosti dostupnými farmakologickými a nefarmakologickými metodami podpory oběh, pacienti s rizikovými formami akutní plicní embolie s možností indikace nepřetržitě dostupných forem reperfuzní terapie (farmakologická trombolytická terapie, kardiochirurgická embolektomie a katetrizační mechanická fragmentace embolu v plicnici) a pacienti s život ohrožujícími arytmiemi. Na oddělení akutní kardiologie jsou hospitalizována také pacienti po kardiopulmonální resuscitaci

Odd. akutní kardiologie úzce spolupracuje s dalšími provozy kliniky, zejména s intervenčními pracovišti odd. intervenční kardiologie a odd.  elektrofyziologie a implantologie a také dalšími klinikami FNOL, především Kardiochirurgickou klinikou, Klinikou anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) a Odd. urgentního příjmu.

V rámci ambulantního provozu jsou na odd. akutní kardiologie prováděny elektivní elektrické kardioverze, diagnostické a evakuační perikardiální punkce, ve spolupráci s Centrem pro plicní hypertenzi spolupracujeme na provádění pravostranné srdeční katetrizace  ke kvantifikaci, diferenciální diagnostice plicní hypertenze s testem vazoreaktivity. Kromě toho zajišťuje personál JIPK nepřetržitou dostupnost dočasné transvenózní kardiostimulace a bed-side echokardiografie (včetně transezofageálního vyšetření).

Návštěvy hospitalizovaných pacientů jsou stanoveny ve všední dny od 15,00 – 17,00, o víkendech a svátcích od 10,00 – 11,30, 15,00 – 17,00 hod. Možnost návštěvy pacientů, prosím, konzultujte s personálem oddělení. Po domluvě mohou být návštěvy umožněny i mimo stanovenou dobu.

Informované souhlasy s výkony (k prostudování si pro zájemce):

Fm-L009-001-1IK-012 Elektrická externí kardioverze (pacient)

Vedoucí: MUDr. Marián Fedorco, Ph.D., FESC

  • Vedoucí: MUDr. Monika Kamasová, Ph.D.
  • Lékaři: MUDr. Aleš Smékal, Ph.D., MUDr. Yvona Hrčková, MUDr. Jan Pyszko, MUDr. Jakub Flašík, MUDr. Tomáš Kvapil, MUDr. Martin Rada, MUDr. Jan Vácha, MUDr. Zuzana Paulů, MUDr. Enikő Mázsárová
  • Sestry: Bc. Magdaléna Zelinková, Lenka Kolková, Marta Karafiátová, Ivana Talášková, Andrea Rosypalová, Lenka Matoušková, Jana Čanková, Marie Unzeitigová, Blanka Krumpová, Mgr. Barbora Podhajská, Monika Králová, Dana Hasoňová, Ludmila Schnaubeltová, Kateřina Měšťánková, Kateřina Šťastná, Simona Suchánková, Dis.
  • Kontakt: 58844-3210 - sesterna, 588443238 - pracovna lékařů

Náplň činnosti:

Lůžkové oddělení 4 disponuje 26 lůžky - 11 dvoulůžkovými pokoji a 1 čtyřlůžkovým pokojem. Všechny lůžka jsou s možností telemetrické monitorace EKG. Hospitalizační péče na oddělení je zaměřena na diagnostiku a léčbu celého spektra kardiovaskulárních onemocnění. Diagnostika probíhá na základě nejmodernějších vyšetřovacích metod.

Oddělení 4 zajišťuje kvalifikovanou diagnostickou a léčebnou péči o hospitalizované pacienty s akutním infarktem myokardu, srdečním selháním, arytmiemi. Dále poskytujeme péči pacientům indikovaným k elektivní koronarografii nebo implantaci kardiostimulátorů a kardioverter-defibrilátorů. Nemocní s chlopenními vadami nebo jinými srdečními vadami jsou přijímání s perspektivou indikace a event. přípravy k intervenčnímu nebo chirurgickému výkonu. Dále jsou na lůžkové oddělení plánovaně přijímáni pacienti s různými typy srdečních arytmií, u kterých často navazuje katetrizační ablace.

Oddělení 4 poskytuje komplexní diagnostiku a došetření příčin obtížně léčitelné hypertenze, jako jsou například nadprodukce určitých hormonů nadledvin nebo zúžení ledvinových tepen. V neposlední řadě na lůžkovém oddělení probíhá komplexní diagnostika a zahájení léčby u pacientů s plicní arteriální hypertenzí.

 

Vedoucí: MUDr. Martin Sluka, Ph.D

Vedoucí: doc. MUDr. Tomáš Skála, Ph.D., FESC

  • Vedoucí: MUDr. Ingrid Sovová
  • Kontakt:
    • tel.: 588443213, 588445869
    • e-mail: Ingrid.Sovová@fnol.cz

Náplň činnosti:

Stacionář I. interní kliniky-kardiologické slouží ke krátkodobé hospitalizaci pacientů podstupujících plánované vyšetření nebo zákrok.
Jedná se především o pacienty přijaté k plánovanému koronarografickému vyšetření s případnou navazující nekomplikovanou perkutánnní koronární intervencí, pacienty podstupující výměnu nebo primoimplantaci přístrojů podporujících srdeční činnost (kardiostimulátorů nebo defibrilátorů), k plánovaným konvenčním ablacím, k implantaci podkožních ekg záznamníků a pacienty indikované k pravostranné srdeční katetrizaci.

Pacient přichází kolem půl sedmé ráno a podle typu výkonu odchází tentýž den mezi druhou až pátou hodinou odpoledne. Po celou dobu o něj pečuje vyčleněný tým lékařů a sester. Kromě nejmodernějších medicínských prvků má nový stacionář veškeré bezpečnostní parametry včetně monitorace krevního tlaku, srdečního rytmu či saturace kyslíkem.

Klienti se u nás budou cítit komfortně, pobyt tráví na elektricky polohovatelných křeslech, mohou sledovat televizi, samozřejmostí je zdrojová rampa s přístupem k plynným a elektrickým médiím, k dispozici je wi-fi. Součástí stacionáře jsou toalety. Výměnu vzduchu zajišťuje samostatná jednotka umožňující i rekuperaci tepla.

Požadavky na pacienta před výkonem:

K vyšetření se dostavte nalačno a s sebou si, prosím, přineste dokumentaci od odesílajícího lékaře, popřípadě i jiných odborných lékařů a aktuální výsledky laboratorních vyšetření (krevní obraz, koagulace, biochemie včetně lipidového profilu). Pokud užíváte léky na ředění krve, dávkování si upravte dle doporučení vašeho odesílajícího lékaře.

  • Odpovědná osoba: Mgr. Michal Štýbnar
  • Více informací o Národním telemedicínském centru na webu https://ntmc.fnol.cz/.

 

Ambulantní programy a centra

  • Vedoucí: MUDr. Filip Koubek
  • Sestry: Vlasta Nováková, Michaela Frantlová, Bc. Pavla Hušková
  • Kontakt: k objednávání: 588 44 (3215), mimo pracovní dobu urgentní vyšetření: 588 44 3220, 588 44 3213

Poskytovaná vyšetření:

Echokardiografie patří mezi základní vyšetřovací metody v kardiologii, které nám poskytuje celou řadu důležitých informací o struktuře a funkci srdce. Hodnotíme zde rozměry (či objemy) srdečních oddílů, kontraktilitu srdečních komor, posuzujeme činnost chlopní a jsme schopni odhalit různé patologické nitrosrdeční útvary, případně zkratové a jiné vrozené či získané vady. V principu se jedná o ultrazvukové vyšetření, při němž sonda vysílá mechanické vlnění (v neslyšitelném pásmu velmi vysokých tónů), které se odráží od rozhraní jednotlivých tkání. Toto zpětně odražené vlnění pak sonda opět registruje a přijatá data jsou počítačovým zpracováním zrekonstruována ve výsledný 2D či 3D obraz srdečních struktur.

Ve většině případů se při vyšetření používá tzv. hrudní sonda (transthorakální echokardiografie – zkr. TTE). Pacient během vyšetření leží na lehátku v poloze na levém boku a vyšetřující se dotýká hrudníku pacienta v daných akustických oknech (obvykle levá část hrudníku). K dosažení optimálního kontaktu sondy s povrchem hrudníku je používán speciální sonografický gel. Běžné transthorakální (hrudní) vyšetření trvá přibližně 15-20 minut. V případě patologického nálezu (např. chlopenní vada, porucha kontraktility srdečních komor, nález nitrosrdečního útvaru apod.) může vyšetření trvat déle.

Jícnová (transesophageální) echokardiografie (zkr. TEE) vychází ze stejného fyzikálního principu popsaného výše. Tentokrát je však ultrazvuková sonda zavedena hadičkou ústy do jícnu (polykací trubice spojující hltan a žaludek). Tímto způsobem využíváme velmi těsného anatomického vztahu mezi jícnem a srdcem. Kvalita ultrazvukového zobrazení (rozlišovací schopnost) totiž významně klesá se vzrůstající vzdáleností hodnocené struktury od sondy. Proto nám vyšetření pomocí jícnové sondy poskytuje mnohem detailnější zobrazení zejména srdečních síní s jejich přepážkou a také např. chlopní. Nezbytná je jícnová echokardiografie zejm. v těchto případech:

  • Odhalení zkratové vrozené vady – defektu (otvoru) na úrovní síňové přepážky a posouzení možnosti jeho katetrizačního či chirurgického uzávěru.
  • Posouzení přítomnosti „kanálku“ v síňové přepážce (tzv. persistující foramen ovale patens, angl. zkratka PFO). Během nitroděložního vývoje člověka je totiž přítomen otevřený kanál mezi pravou a levou síní, kterým protéká krev v rámci tzv. fetálního krevního oběhu. Po narození se tento kanál změnou tlakových poměrů v srdci nejprve jednoduše uzavírá a následně obě složky síňové přepážky srůstají. Přibližně u 25-30% zdravé populace však srůst není zcela kompletní a při jícnové echokardiografii lze tímto kanálem pomocí některých manévrů odhalit krevní průtok. Za určitých okolností může tímto pootevřeným kanálkem proniknout krevní sraženina (trombus) z pravého srdce do levého a následně embolizovat (ucpat) některou se systémových tepen – tento jev nazýváme paradoxní embolizací. Častým cílem těchto sraženin jsou tepny zásobující mozek. K posouzení přítomnosti PFO k nám tedy zpravidla odesílá pacienta právě neurolog, který předtím diagnostikoval cévní mozkovou příhodu a předpokládá, že mohlo dojít k situaci popsané výše. Takto jsou vyšetřováni zejména mladší nemocní po prodělané cévní mozkové příhodě, u nichž je jiná příčina vzniku méně pravděpodobná. Tyto jedince lze poté indikovat ke katetrizačnímu uzávěru kanálu a zamezit takto vzniklým embolizačním příhodám v budoucnu. Během diagnostiky PFO je nitrožilně podáno kontrastní médium (vzduchové mikrobubliny v polysacharidovém roztoku). Během podání tohoto roztoku je pacient vyzván k provedení tzv. Valsalvova manévru (zadržení dechu s aktivací břišního lisu), při němž se může pootevřít síňový kanál (pokud je přítomen) takto lze prokázat průnik vzduchových bublin z pravé síně do levé a potvrdit diagnózu.
  • Posouzení zánětlivých změn na srdečních chlopních (infekční endokarditida). Vyšetření hrudní sondou v tomto případě nepovažujeme za dostatečně spolehlivé.
  • Vyloučení přítomnosti krevní sraženiny v levé síni zejm. u pacientů podstupujících elektrickou kardioverzi (elektrický výboj v krátké narkóze umožňující ukončit srdeční arytmii). Pacienti se síňovými arytmiemi (zejm. fibrilace síní) jsou ve zvýšeném riziku vzniku takovéto sraženiny (trombu), a proto také zpravidla užívají antikoagulační léčbu k eliminaci rizika embolizace do mozkové či jiné cirkulace.
  • Hodnocení některých chlopenních vad – zejména mitrální regurgitace (nedomykavost). Jícnová echokardiografie nám umožní přesnější posouzení nejen závažnosti, ale i mechanismu vady a můžeme tak lépe naplánovat optimální léčebnou strategii (kardiochirurgická operace, katetrizační intervence, konzervativní postup).
  • Obecně v situacích, kdy je významně limitovaná vyšetřitelnost hrudní sondou pro nepříznivé anatomické poměry (obesita, deformity hrudníku apod.)

Vyšetření jícnovou echokardiografií trvá obvykle 15 minut v závislosti na indikaci (důvodu vyšetření). Často bezprostředně navazuje na hrudní (transthorakální) vyšetření a v součtu je tedy třeba počítat nejméně s 30-40min. Před vlastním vyšetřením je do oblasti hltanu a na kořen jazyka aplikováno lokální anestetikum (lidocain) formou aerosolu (spreje), které usnadní zavádění sondy. Následně je v poloze na levém boku zavedena jícnová sonda a probíhá vlastní vyšetření. Standardně vyšetřujeme pacienta bez podání sedace, protože v některých fázích vyšetření je obvykle potřebná spolupráce vyšetřovaného (viz výše PFO). Pokud se však obejdeme bez aktivní spolupráce pacienta, je možné (po předchozí dohodě) podat sedativa (obvykle midazolam), která mohou snížit dyskomfort vyšetřovaného. Následně je však nutné sledování pacienta na monitorovaném lůžku (přibližně po dobou 2h od podání sedativa) a pacient tento den již nemá řídit motorové vozidlo či provádět činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.

Zátěžová echokardiografie

Zátěžová echokardiografie nám poskytuje velmi cenné informace o změnách srdeční funkce v podmínkách fyzické či farmakologické zátěže. Na našem pracovišti zátěžové vyšetření využíváme nejčastěji v následujících situacích:

  • U pacientů s aortální stenózou (zúžení chlopně mezi levou srdeční komorou a hlavní tepnou – aortou). Jedná se o nemocné, kteří kromě dané chlopenní vady ještě trpí sníženou systolickou funkcí levé komory (snížená stažlivost srdeční svaloviny) a je třeba tímto vyšetřením potvrdit, zda se skutečně jedná o těžkou chlopenní vadu, kterou je potřeba včas intervenovat (operativně či katetrizačně) či jde o koincidenci více patologických stavů, kdy aortální vada nepředstavuje významný problém a není tedy hlavním původcem obtíží nemocného. V pravém smyslu se vlastně nejedná o zátěžové vyšetření, ale o farmakologické přechodné navození zvýšeného výkonu levé komory, což umožní demaskovat závažnost aortální vady. Během vyšetření je kontinuální infúzí aplikováno léčivo ze skupiny tzv. katecholaminů/inotropik (konkrétně dobutamin), které zvyšuje kontraktilitu srdeční svaloviny. Přirozeným účinkem tohoto přípravku může být zvýšení tepové frekvence, zvýšený výskyt srdečních arytmií a ve vyšších dávkách i pokles krevního tlaku. Proto je vyšetření prováděno za pečlivé monitorace a vyšetřovna je vybavena prostředky k řešení těchto akutních komplikací. Přes určitá výše uvedená rizika patří toto vyšetření k velmi bezpečným procedurám.
  • Mitrální regurgitace. Za klidových podmínek může být při běžném echokardiografickém vyšetření nedomykavost mitrální chlopně (mezi levou síní a levou komorou) hodnocena jako nevýznamná, a přesto pacient trpí námahovou dušností a únavností. Z dalších vyšetření přitom může být patrné, že původ obtíží tkví pravděpodobně v srdečním postižení. U těchto nemocných jsme pak schopni odhalit významné zhoršení mitrální vady při zátěži a tyto nemocné pak doporučíme ke konkrétní léčebné proceduře (operaci či katetrizační intervenci) na chlopni. Nebo naopak můžeme odhalit pokročilejší tzv. diastolickou poruchu levé komory, spočívající v poruše jejího plnění (neadekvátní zvýšení plnícího tlaku levé komory) při nadále nevýznamné mitrální vadě a příslušný stav pak léčíme jiným způsobem.
  • Námahová dušnost nejasného původu (při nepravděpodobné plicní příčině). Vycházíme z faktu, že nekardiální příčiny dušnosti (plicní onemocnění, anémie apod.) jsou u daného pacienta nepravděpodobné, a přitom klidové echokardiografické vyšetření nevysvětluje takto významné subjektivní obtíže. Provádíme pak komplexní hodnocení přítomných chlopenních vad, diastolické funkce levé komory, analýzu plicní hypertenze.
    V posledních dvou případech používáme zpravidla fyzickou zátěž za použití speciálního sklopného ergometru (rotopedu). Pacient zaujme polohu v polosedě, a přitom šlape na zařízení, které stupňovitě zvyšuje zátěž (postupně klade vyšší odpor) dle nastaveného protokolu. Během takto aplikované zátěže provádíme běžné transthorakální vyšetření hrudní sondou. Po celou dobu testu probíhá monitorace EKG a krevního tlaku, vyšetřovna je vybavena prostředky k řešení případných akutních komplikací. Vyšetření patří mezi velmi bezpečné, riziko závažných komplikací je extrémně nízké.
    Zátěžové echokardiografické testy trvají přibližně 45 – 60 min vč. technické přípravy.

Kontrastní echokardiografie

Kontrastní echokardiografie probíhá jako běžné vyšetření hrudní sondou, při němž je nitrožilně aplikována speciální kontrastní látka, jejíž mikrobubliny procházejí v neporušeném stavu plicními kapilárami a poskytují tak možnost optimálního zobrazení levého srdce. Na našem pracovišti používáme přípravek SonoVue (mikrobublinky fluoridu sírového stabilizované fosfolipidy s průměrnou velikostí bublin 2,5um). Mezi nejčastější indikace kontrastní echokardiografie patří posouzení nitrosrdečních útvarů - např. nástěnné krevní sraženiny v levé komoře, či obecně rozlišení mezi krevní sraženinou a nádorem. Kontrastní médium v tomto případě buď prokáže přítomnost cévního zásobení útvaru (nádor) nebo nikoliv (trombus). Podání kontrastní látky taktéž můžeme využít při zátěžové echokardiografii ke zlepšení kvality zobrazení srdeční svaloviny u jedinců s limitovanou vyšetřitelností.

---------------------------

Následující vyšetřovací metody se neprovádějí přímo na našem pracovišti, ale využíváme je v rámci komplexní diagnostiky nejrůznějších srdečních onemocnění.

Výpočetní tomografie – cCT (angl. Cardiac Computed Tomography),

Magnetická rezonance – cMR (angl. Cardiac Magnetic Resonance)

Výpočetní tomografie (CT) a Magnetická rezonance (MR) se v posledních letech staly zcela nepostradatelnou součástí spektra zobrazovacích metod v kardiologii.

Pomocí moderních CT přístrojů je možné kvalitně a neinvazivně zobrazit například koronární tepny (tepny vyživující srdce) nebo velké cévní struktury (aorta, plicnice s jejich větvemi, plicní žíly, atd.). CT vyšetření je rovněž nezbytné při plánování intervenčních výkonů na aortální chlopni (katetrizační implantace aortální chlopně – angl. zkr. TAVI nebo TAVR). Pro eliminaci pohybových artefaktů je CT synchronizováno s EKG signálem pacienta, kdy jednotlivé části srdce jsou zobrazeny vždy ve stejné fázi srdeční revoluce, aby bylo dosaženo co nejostřejšího obrazu. V závislosti na aktuální tepové frekvenci může být k jejímu zpomalení před vyšetřením podáno léčivo ze skupiny tzv. beta-blokátorů k optimalizaci kvality zobrazení. Dále je při vyšetření srdce a velkých cév pomocí CT standardně aplikována jodová kontrastní látka (nitrožilně). CT vyšetření pracuje na bázi rentgenového ionizujícího záření, avšak nejmodernější přístroje a používané protokoly v posledních letech snížily absorbovanou dávku na relativně nízkou a bezpečnou úroveň.

Magnetická rezonance jako jediná neinvazivní metoda poskytuje unikátní informace o tkáňové charakteristice vyšetřovaných struktur. V kardiologii se standardně při MR aplikuje nitrožilně kontrastní látka na bázi prvku gadolinia. Toto kontrastní médium je vychytáváno srdečním myokardem s různou intenzitou a rychlostí a lze tak velmi dobře odhalit např. jizevnatou tkáň či lokální edém (např. při zánětu či ischémii) myokardu. Distribuce těchto změn v srdeční svalovině může značně zpřesnit diagnostiku různých onemocnění (kardiomyopatie, stavy po prodělaném zánětu srdeční svaloviny, stavy po infarktu myokardu apod.). Krom toho MR umožňuje posoudit velikost (objem) a systolickou funkci (kontraktilitu) srdečních komor, což zejména v případě vrozených srdečních vad v dospělosti patří k nepostradatelným nástrojům. Fyzikální princip magnetické rezonance je relativně složitý, ale zjednodušeně lze říci, že metoda pracuje na bázi analýzy změn magnetického vektoru jader „lehkých“ prvků (zejm. vodíku) při vysokofrekvenčních elektromagnetických pulzech v působení velmi silného lineárního magnetického pole. Z tohoto důvodu je třeba při vyšetření odstranit všechny kovové předměty (různé ozdoby, řetízky, náušnice apod.). Moderní medicínské implantáty (kloubní náhrady, kardiostimulátory/defibrilátory, srdeční okludéry či stenty atd.) jsou ve většině případů kompatibilní a bezpečné pro vyšetření MR. Vždy je však nutné indikujícího lékaře informovat o přítomnosti daného implantátu, a ten následně ověří a posoudí kompatibilitu a bezpečnost.

Na poli CT a MR vyšetření spolupracujeme s Radiologickou klinikou FNOL a v budoucnosti plánujeme další integraci vzájemné spolupráce.

SPECT – Jednofotonová emisní (výpočetní) tomografie

Jedná se o vyšetření prováděné na Klinice nukleární medicíny FNOL. Mezi nejčastější indikace této metody patří diagnostika či kvantifikace závažnosti ischemické choroby srdeční (poruchy prokrvení srdeční svaloviny). Princip vyšetření spočívá v podání tzv. radiofarmaka, tedy látky obsahující radionuklid (vyzařující slabé gama ionizující záření), v našem případě různé preparáty obsahující zpravidla mTc99. Tato látka je z krevního řečiště aktivně vychytávána a akumulována buňkami srdeční svaloviny. Speciální tzv. gamakamera pak registruje emitované záření z testované tkáně. Nejčastěji provádíme test ve dvou klinických situacích. V prvním případě je podáno radiofarmakum na vrcholu fyzické zátěže realizované na standardním bicyklovém ergometru (rotopedu). V tomto případě zjišťujeme regionální poruchu prokrvení části srdeční svaloviny levé komory při zátěži, jak k tomu dochází při chronickém zúžení některé z koronárních tepen. V podmínkách zátěže je pak koronární průtok distribuován přednostně do zdravých (nezúžených tepen) a povodí nemocné (zúžené) tepny trpí především nedostatkem dodaného kyslíku. Srdeční svalové buňky vytvářejí energetické substráty pro mechanickou práci (kontrakci) zejména při aerobním metabolismu, proto jsou kriticky závislé na dostatečné dodávce kyslíku. Při jeho přechodném nedostatku (v podmínkách zátěžového testu) postižené svalové buňky nejsou schopny vychytávat z krve podané radiofarmakum a gamakamera registruje výpadek emise záření z daného regionu. Takto jsme schopni „nepřímo“ diagnostikovat ischemickou chorobu srdeční (tedy zúžení koronárních tepen/tepny). Pokud již předem známe nález na koronárních tepnách z invazivní koronarografie, toto vyšetření pak dokáže stanovit hemodynamickou významnost stenózy (zúžení).

Jinou situací je pak tzv. testování viability (životaschopnosti) srdeční svaloviny. Pokud při echokardiografickém vyšetření zjistíme významnou poruchu kontraktility části srdeční svaloviny, je třeba rozlišit, zda se jedná o převážně jizevnatou (vazivovou) tkáň, či zda se jedná o funkční svalovinu, která se nachází ve stavu tzv. hibernace. Srdeční svalové buňky totiž při dlouhodobém nedostatku kyslíku přecházejí na jakýsi „úsporný režim“ (hibernace), při kterém se přestávají kontrahovat a veškerou energii věnují pouze na udržení vlastní integrity. Pokud pak dojde ke zlepšení prokrvení (po koronárním bypassu či katetrizační intervenci), opět se tyto buňky začnou kontrahovat. Při plánování optimální léčebné strategie je třeba tyto stavy rozpoznat.

Další situací, kde využíváme metodu SPECT, je např. testování na tzv. senilní (transthyretinovou) amyloidózu. Toto onemocnění v posledních letech nabývá na významu, protože již máme k dispozici specifickou léčbu, a právě metoda SPECT (tzv. DPD sken) je zlatým standardem neinvazivní diagnostiky toho onemocnění. Transthyretinová amyloidóza je charakterizována ukládáním nerozpustného patologického proteinu do mezibuněčného prostoru srdeční svaloviny. Tento děj ve svém důsledku mění mechanické vlastnosti myokardu zejména ve smyslu zvýšené tuhosti či nepoddajnosti levé (i pravé) komory při pasivním diastolickém plnění. Zvýšený plnící tlak komor pak způsobuje městnání krve v systémovém i plicním oběhu, což se klinicky projeví jako dušnost, únavnost, periferní otoky, zvýšené riziko fibrilace síní atd.). Předpokládáme, že v běžné populaci je toto onemocnění dosti poddiagnostikované, a proto je vhodné na toto vyšetření odeslat všechny nemocné v riziku (stanoveném komplexním kardiologickým vyšetřením vč. echokardiografie). Pouze včas zahájená specifická léčba totiž dokáže patologický proces zpomalit či dokonce stabilizovat, naopak u pokročilých stavů již nemá specifická terapie valný efekt.

PET/CT – Pozitronová emisní tomografie (současně s výpočetní tomografií)

Tato vyšetřovací metoda je založená na principu detekce zvýšené metabolické aktivity v tkáních. Vyšší intenzita metabolismu je přítomna zejména ve viabilní nádorové tkáni, a v ložiscích aktivního zánětu. Metabolicky aktivní tkáně vykazují zvýšené nároky na spotřebu glukózy (krevní cukr) a proto je v tomto případě jako radiofarmakum podána právě glukóza s navázaným radionuklidem (obvykle 18F-fluordeoxyglukóza). Jedná se o tzv. β pozitronový zářič s velmi krátkým poločasem. Rozpadající se radiofarmakum produkuje pozitrony, které anihilují (slučují se) s elektrony za vzniku dvou fotonů záření gama. Vzniklé fotony odlétají v právě opačném směru se stejnou energií. Tohoto unikátního jevu se využívá při jejich detekci. Detekovaný je totiž pouze takový foton, ke kterému byl na detekčním prstenci zachycen i jeho protějšek. Finální signál je pak dán zpracováním velkého množství takto zachycených párů. Výsledný obraz je fúzován se současně provedeným CT (výpočetní tomografie). Tato vyšetřovací metoda je v kardiologii využívána zejména k vyloučení zánětlivého procesu na stimulačním systému (nitrosrdečních elektrodách), raritně i v jiných indikacích. Vyšetření provádí PET centrum Kliniky nukleární medicíny FNOL.

Požadavky na pacienta před vyšetřením:

Echokardiografie

  • Transthorakální vyšetření (sondou přes hrudník) obvykle nevyžaduje žádnou specifickou přípravu.
  • Zátěžová echokardiografie
    • Pokud jste objednán na zátěžovou echokardiografii s farmakologickou zátěží (dobutaminem), je třeba 3 dny před vyšetřením vysadit léky ze skupiny beta-blokátorů, aby byl výsledek validní. Pokud trpíte zároveň permanentní fibrilací síní, poraďte se se svým objednávajícím lékařem, zda před tímto vyšetřením kromě vysazení beta-blokátorů není třeba upravit dávku některých jiných léků, které upravují srdeční frekvenci. K vyšetření je třeba přijít nalačno (tedy min. 6h bez jídla, z tekutin můžete pít čistou vodu), jedná se o bezpečnostní opatření v případě vzniku komplikací. Před vyšetřením je zavedena periferní žilní kanyla k podání zátěžového farmaka. Diabetici si ráno v den vyšetření neaplikují inzulin ani perorální antidiabetika.
    • Pokud přicházíte k zátěžové echokardiografii fyzickou zátěží na speciálním ergometru), vezměte si prosím pohodlné oblečení i obuv a rovněž je vhodný delší odstup od posledního jídla (min. 4h), můžete však pít tekutiny (vodu).
  • Jícnová echokardiografie (transesophageální echokardiografie) se provádí striktně nalačno (min. 6h nejíst, nepít, optimálně i nekouřit). V případě nedodržení těchto podmínek bude pravděpodobně nutné vyšetření přeobjednat na jiný den. Je třeba počítat s tím, že po provedeném vyšetření ještě doznívá efekt lokálního anestetika v hrdle, proto alespoň 2h po vyšetření ještě nejezte a nepijte. Po uplynutí této doby nejprve zkuste polknout doušek čisté vody, pokud vše bude probíhat bez problémů, dále můžete jíst a pít bez omezení. Pokud bylo během vyšetření nutné použít sedativa, po zbytek dne není vhodné řídit motorové, obsluhovat stroje či provádět závažné právní úkony. Než bude přistoupeno k vlastnímu vyšetření, je třeba podepsat informovaný souhlas s výkonem – tiskopis vám vydá sestra. Diabetici si ráno v den vyšetření neaplikují inzulin ani perorální antidiabetika.

Kontrastní echokardiografie sama o sobě nevyžaduje žádnou specifickou přípravu. Před vlastním vyšetřením je zavedena periferní žilní kanyla k podání kontrastní látky.

CT, MR, SPECT

Tato vyšetření se provádějí z bezpečnostních důvodů nalačno – min. 6 h nejíst, pít pouze čistou vodu (nitrožilně se při vyšetření podávají kontrastní látky či radiofarmakum). Diabetici si ráno v den vyšetření neaplikují inzulin ani perorální antidiabetika.

 Je vhodné se dostavit k vyšetření cca o 10 min dříve (než je stanovený termín vyšetření), sestra zavede periferní žilní kanylu a poskytne informovaný souhlas s vyšetřením, který je třeba stvrdit podpisem.

Jak bylo uvedeno výše, bezpečnost a kompatibilitu kovových implantátů posoudí indikující lékař již při objednání vyšetření. MR kompatibilní kardiostimulátory/defibrilátory je však třeba předem nastavit do „MR režimu“ a finálně ověřit bezpečnost a kompatibilitu ve stimulační ambulanci. Tento krok je individuálně plánován v koordinaci se stimulační poradnou naší kliniky.

PET/CT

K vyšetření přichází pacient nalačno (min. 6h nejíst, z tekutin pít pouze čistou vodu), protože při vyšetření je podána jodová kontrastní látka + radiofarmakum. Pokud je indikací podezření na infekční endokarditidu, je třeba lačnit 12h před vyšetřením a optimálně 1-2 dny před vyšetřením dodržet dietu bohatou na tuky (např. maso, masový vývar, tvrdé sýry, vejce, …) s maximálním vyloučením cukrů včetně polysacharidů (knedlíky, pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ...). Zvýšený příjem sacharidů v dietě může výsledek vyšetření značně zkreslit. Diabetici si ráno v den vyšetření neaplikují inzulin ani perorální antidiabetika.

 


Informované souhlasy s výkony (odkaz na IS: TEE, umíme i přesměrovat na IS s CT, MR, SPECT, PET/CT?)

  • Vedoucí: MUDr. Filip Koubek
  • Lékaři: MUDr. Filip Koubek, MUDr. Jan Látal
  • Sestry: Martina Pátková, Martina Šimková
  • Kontakt – objednávání pacientů: 588 44 (3213) při objednávání uvést, že se jedná o vrozenou srdeční vadu
  • Kontakt na lékaře: Filip Koubek - 588 445 699, Jan Látal – 588 445 684

Poskytovaná péče:

Naše centrum poskytuje komplexní péči o nemocné s vrozenou srdeční vadou (VSV) nejen v rámci Olomouckého kraje, ale staráme se i o pacienty ze vzdálenějších koutů širšího moravského regionu. Díky mimořádné (i v celosvětovém měřítku) práci dětských kardiologů a kardiochirurgů se v současnosti dospělého věku dožívá stále širší spektrum pacientů včetně těch s velmi komplexními VSV, které ještě v sedmé či počátkem osmé dekády 20. století nebyly technicky řešitelné. Velkou část pacientů s jednoduchými VSV (např. izolovaný defekt síňového či komorového septa, izolované vrozené chlopenní vady) lze po operaci/intervenci v dětství považovat buď za vyléčené, nebo alespoň dlouhodobě stabilizované. Péči o tyto nemocné bez problému pokryje síť ambulantních kardiologů pro dospělé. V případě středně komplexních a velmi komplexních VSV je však situace složitější a péče o tyto nemocné vyžaduje spolupráci ambulantního kardiologa s centrem, jež má zkušenosti s touto specifickou kategorií pacientů. Nositelé komplexních VSV jsou během dalších let života vystaveni komplikacím v podobě progrese reziduálních nálezů („zbytkové“ zkratové vady, chlopenní vady, plicní hypertenze, arytmie, srdeční selhání), které vyžadují další intervence (operační či katetrizační). A to u jedinců, kteří již mají za sebou jednu nebo více operací v dětském věku. Z hlediska intervencí (zejm. reoperací) u komplexních vrozených vad spolupracujeme s předními českými centry, které mají největší zkušenosti se složitou operativou těchto pacientů. Naší výhodou je i možnost indikace a preskripce specifické farmakoterapie plicní hypertenze vzhledem k návaznosti na Centrum plicní hypertenze naší kliniky. Naše centrum se stará o pacienty celého spektra vrozených srdečních vad včetně těch nejkomplexnějších (pulmonální atrézie, jednokomorová Fontanovská cirkulace, Eisenmengerův syndrom apod.). V rámci multioborové spolupráce s gynekologicko-porodnickou klinikou FNOL zde pečujeme i o těhotné pacientky s VSV.

Nově objednané pacienty prosíme, aby s sebou přinesli lékařské zprávy z předchozích kontrol u dětského kardiologa, optimálně i poslední zprávu z Dětského kardiocentra FN Motol, pokud zde byli sledováni.

  • Vedoucí: MUDr. Jan Látal
  • Lékaři: MUDr. Monika Kamasová, Ph.D., MUDr. Filip Koubek         
  • Sestry: Dagmar Šimková, Martina Pátková
  • Kontakt: 588 443 213, 1IK.srdecnivady@fnol.cz 
  • Kontakt fasttrack: 588 445 684

Náplň činnosti:

Ambulance pro získané srdeční vady zajišťuje ve spolupráci s dalšími centry a klinikami Fakultní nemocnice Olomouc komplexní péči o pacienty s chlopenními vadami. Pro pacienty a ambulantní lékaře poskytujeme možnost konzultace závažnosti chlopenních vad, vhodného načasování operačního či miniinvaziního (např. katetrizačního) zákroku, přípravu k operaci a u vybraných pacientů i pooperační sledování. Zabýváme se celým spektrem získaných srdečních vad a spolupracujeme s předními českými kardiochirurgickými centry tak, abychom našim pacientům zajistili optimální péči.

Informované souhlasy s výkony:

  • Informovaný souhlas s koronarografií
  • Echokardiografie zátěžová, jícnová
  • TAVI
  • Vedoucí: MUDr. Renáta Aiglová,Ph.D.
  • Lékaři:
    • MUDr. Renáta Aiglová,Ph.D.
    • MUDr. Jakub Flašík
    • MUDr. Patrik Keprt
  • Sestry: Irena Továrková, Helena Rakovská
  • Kontakt: 588 443 712, 778 492 914, 588 443 213, srdecniselhani@fnol.cz
  • Kontakt fasttrack: 778492914

Náplň činnosti:

Centrum pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání poskytuje komplexní péči pacientům s chronickým srdečním selháním od diagnostiky, farmakoterapii i nefarmakologickou léčbu. Péče o pacienty zahrnuje jak kontroly v ambulanci, edukaci pacientů, tak telemedicínské technologie.  

Centrum pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání spolupracuje s oběma transplantačními centry v ČR jak na poli indikací transplantace srdce či implantací LVAD u pacientů s pokročilým srdečním selháním, tak i v oblasti pravidelné péče o pacienty s LVAD.

Součástí péče o pacienty se srdečním selháním je i paliativní péče. V této oblasti spolupracujeme s Podpůrným paliativní týmem FN Olomouc.

V rámci Centra pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání poskytujeme i péči pacientům se srdeční amyloidózou, a to od diagnostiky až po indikaci specifické terapie.

Požadavky na pacienta před výkonem, při úvodním vyšetření a při kontrolách:

K vyšetření si prosím přineste dokumentaci od ostatních odborníků a aktuální výsledky laboratorních vyšetření (krevní obraz, biochemie včetně NTproBNP).

Součástí ambulantního vyšetření v Centru pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání je EKG a echokardiografické vyšetření.

  • Vedoucí: MUDr. Filip Koubek
  • Lékaři: MUDr. Renáta Aiglová, Ph.D., MUDr. Monika Kamasová, Ph.D., MUDr. Filip Koubek, MUDr. Jan Látal
  • Sestry: Martina Pátková, Martina Šimková, Irena Továrková, Helena Rakovská
  • Kontakt při objednávání pacientů: 588 443 213 
  • Objednávání, prosím, směřujte k těmto lékařům:
    • při podezření na hypertrofickou kardiomyopatii: Filip Koubek – Vrozené srdeční vady a kardiomyopatie
    • při podezření na dilatační kardiomyopatii: Renata Aiglová – Srdeční selhání a kardiomyopatie
    • při podezření na ostatní typy kardiomyopatií či onemocnění perikardu volte tyto možnosti dle poskytnutého optimálního termínu vyšetření:
      • Filip Koubek – Vrozené srdeční vady a kardiomyopatie
      • Renata Aiglová – Srdeční selhání a kardiomyopatie
      • Jan Látal – Vrozené srdeční vady a kardiomyopatie

Poskytovaná péče:

Primární onemocnění myokardu tvoří velmi heterogenní skupinu chorob, které souhrnně nazýváme kardiomyopatie. Jedná se o chorobné stavy charakterizované strukturálními a/nebo funkčními změnami na úrovni srdeční svalové buňky či mezibuněčného prostoru, které nebyly způsobeny jinou zjevnou primární příčinou (jako arteriální hypertenze, chlopenní vada, ischemická choroba srdeční apod.). Diagnostika i léčba těchto chorobných stavů je relativně složitá a často vyžaduje využití širokého spektra vyšetřovacích metod vč. zapojení kolegů z dalších medicínských oborů (genetika, zobrazovací metody, nukleární medicína, hematologie atd.). Úroveň vědeckého poznání v této oblasti v posledních letech zaznamenala neobyčejný pokrok. Dříve platilo, že hlavním nástrojem diagnostiky kardiomyopatií bylo zhodnocení fenotypového obrazu při základním kardiologickém vyšetření (anamnéza, fyzikální vyšetření, EKG, echokardiografie). Tento přístup mohl někdy vést k nesprávnému diagnostickému zařazení, a tedy i k neoptimální léčbě. V současné době však máme k dispozici další moderní diagnostické nástroje v podobě zobrazovacích a laboratorních metod (mezi jinými je třeba zmínit zejména srdeční magnetickou rezonanci a kardiogenetiku), které nejen výrazně zpřesňují diagnostiku, ale v některých případech dokonce nelze bez těchto modalit správnou diagnózu vůbec stanovit. Do skupiny kardiomyopatií patří jak nejrůznější „čistě“ získaná onemocnění, tak i geneticky podmíněné (vrozené) stavy s variabilní penetrancí a expresivitou během života nemocného (variabilní schopnost genetické vlohy projevit se skutečným rozvojem onemocněním). Celou situaci pak komplikuje fakt, že podobný klinický obraz může být důsledkem zcela různých geneticky podmíněných i získaných chorob, a naopak identický genotyp může vést ke zcela odlišným projevům fenotypovým. Pokud se již podaří překonat úskalí složité diagnostiky jednotlivých kardiomyopatií, je třeba pacientům zajistit také adekvátní léčbu. Komplexní terapie v řadě případů zahrnuje podání centrových léků či provedení méně rutinních intervenčních výkonů.  Vzhledem k výše uvedeným důvodům je tedy vhodné péči o pacienty s kardiomyopatiemi centralizovat a jistým způsobem „rutinizovat“. Proto na půdě naší kliniky vzniklo toto funkční centrum, které se zabývá právě problematikou diagnostiky a léčby kardiomyopatií v celé šíři. Samozřejmostí je multioborová spolupráce zejména na poli zobrazovacích metod a kardiogenetiky, ve vybraných situacích též spolupracujeme s předními českými kardiocentry, která se intervenční či chirurgickou léčbou jednotlivých kardiomyopatií profilově zabývají, abychom zajistili optimální výsledek pro naše pacienty.

  • Vedoucí lékař: Prof. MUDr. Martin Hutyra, Ph. D., FESC
  • Lékaři: MUDr. Jan Přeček, Ph. D., FESC, MUDr. Eva Kociánová, Ph. D., MUDr. Zuzana Paulů
  • Sestry: Mgr. Dagmar Hetclová, Karolína Kubová, Mgr. Irena Opavská, Zuzana Sábová, PICC tým FNOL
  • Kontakt:
  • Konzultace k objednání pacienta k vyšetření: +420 588 44 3220, +420 588 44 2724
  • Objednání k echokardiografickému vyšetření (termín v pátek v poledne): +420 588 44 3226, +420 588 44 3215
  • Kontakt fasttrack vyšetření: +420 588 44 3220

Náplň činnosti:

Hlavním příznakem PAH je nepřiměřená dušnost při fyzické námaze

Důsledkem nárůstu plicní cévní rezistence při neléčené progredující plicní hypertenzi je pokles srdečního výdeje provázený typicky nespecifickými symptomy (slabost, nevýkonnost, únava,  závratě, synkopy a zejména námahová dušnost).

Většina příznaků u nemocných s PAH souvisí se zvýšením tlaku v plicnici. Nejsou specifické pro PAH a vyskytují se často až při zvýšení tlaku v plicnici na dvojnásobek normálních hodnot. Pacienti vyhledají

poprvé lékaře průměrně šest měsíců od nástupu prvních příznaků. Symptomy PAH zahrnuji dušnost, únavnost, slabost, bolesti na hrudi (mimo jine v důsledku stenózy kmene levé věnčité tepny z útlaku dilatovanou plicnici), synkopy, suchy kašel a zátěží provokovanou nauzeu a zvracení. Klidové obtíže se objevují u pokročilého onemocnění. Zvětšení břicha a otoky dolních končetin jsou známkou pravostranného srdečního selhaní. K dalším symptomům patři hemoptýza a chrapot. Dilatace plicnice může vést k ruptuře nebo k disekci s následnou srdeční tamponádou. Při fyzikálním vyšetření nalézáme vyklenování v oblasti prekordia, akcentovanou pulmonální komponentu druhé srdeční ozvy, přítomnost třetí ozvy, systolický šelest trikuspidální regurgitace a diastolický šelest pulmonální regurgitace. U pokročilého onemocnění bývá zvýšena náplň krčních žil, hepatomegalie, ascites, otoky dolních končetin a chladna akra. Teleangiektázie, digitální ulcerace a sklerodaktylie se vyskytuji u sklerodermie. Krepitus může svědčit pro intersticiální plicní proces. Pavoučkové névy, testikulární atrofie a palmární erytém se vyskytuji u jaterních onemocnění. Paličkovité prsty se mohou vyskytovat u plicní venookluzivni choroby (PVOD), cyanotických vrozených srdečních vad, intersticiálních plicních onemocněni a jaterních onemocněni.

 Základním nástrojem vyšetření pacienta s podezřením na PAH i screeningu PAH je echokardiografie

Základní screeningovou vyšetřovací metodou pacienta s námahovou dušností je ultrazvukové vyšetření srdce - echokardiografie, která je považována za neinvazivní zobrazovací metodu, která velmi přesně zobrazuje aktuální srdeční morfologii a funkci jednotlivých srdečních oddílů v celém spektru klinických situací. Na rozdíl od invazivních (plicnicový katétr) metod monitorace hemodynamiky, představuje echokardiografie základní screeningovou metodu v detekci plicní hypertenze, která navíc reálně zobrazuje aktuální stav kardiovaskulárního aparátu a poskytuje další cenné informace a jeho funkci. Na základě klinické suspekce by výsledek echokardiografie zahrnující komplexní hodnocení morfologie a funkce komor a hemodynamiky měl být optimálně interpretován ve třech kategoriích odpovídajících plicní hypertenzi - nepravděpodobné, možné a pravděpodobné. Tyto kategorie jsou primárně definovány měřením vrcholové rychlosti trikuspidální regurgitace.

Odeslání na specializované pracoviště

Léčba nemocných s PAH je soustředěna do specializovaných center, která mají dostatečné zkušenosti s katetrizačním vyšetřováním, s testováním plicní vazoreaktivity a s vedením terapie konvenčními postupy i celou škálou specifických léků plicní arteriální hypertenze s návazností na pracoviště provádějící transplantaci plic a srdce a centrum poskytující komplexní péči o nemocné s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí.

Na specializované pracoviště je vhodné odesílat pacienty s vysokou echokardiografickou pravděpodobností plicní hypertenze na základě screeningového vyšetření, u nichž byla dostupnými vyšetřovacími metodami

vyloučena plicní žilní hypertenze, plicní hypertenze při pokročilých plicních onemocněních provázených hypoxemií a chronická tromboembolická plicní hypertenze na základě negativního výsledků ventilačně/perfuzní scintigrafie plic. Komplexní diagnostika a léčba se v případě těchto nemocných centralizuje pouze do centra disponujícího kardiochirurgických zázemím s možností operačního řešení (endarterektomie plicnice) a dostatečnou erudicí v intervenční (balonková angioplastika plicnice) léčbě těchto nemocných.

U jedinců se střední echokardiografickou pravděpodobností plicní hypertenze je invazivní hemodynamické vyšetření v centru indikováno zejména v případě přítomnosti rizikových faktorů nebo přidružených onemocnění pro rozvoj PAH. Ve stejném režimu je postupováno v případě diagnostiky chronické tromboembolické plicní hypertenze.

Screening na přítomnost PAH se doporučuje u těchto nemocných

Nemocní se systémovou sklerodermií mají být vzhledem k relativně vysoké prevalenci plicní hypertenze (až 10% pacientů se systémovou sklerodermií) echokardiograficky vyšetřeni jednou ročně. Rovněž je u těchto nemocných vhodné vyšetřovat spirometricky. Vhodným screeningovým nástrojem PAH u této skupiny nemocných je algoritmus DETECT. Pacienty s ostatními systémovými pojivové tkáně je doporučováno echokardiograficky vyšetřit až v případě vzniku symptomů podezřelých z plicní arteriální hypertenze.

Nemocní s portální hypertenzí mají být echokardiograficky vyšetřeni vždy před zvažovanou transplantací jater.

Pacienty HIV pozitivní a nemocné s anamnézou léčby anorektiky je vhodné echokardiograficky vyšetřit v případě manifestace příznaků podezřelých z plicní hypertenze.

Asymptomatické prvostupňové příbuzné u pacientů s PAH je doporučováno echokardiograficky

vyšetřovat v delších časových intervalech nebo v případě manifestace možných symptomů plicní hypertenze v rámci diagnostiky hereditární formy PAH.

U asymptomatických jedinců s náhodně zjištěnou lehkou plicní hypertenzí, jejíž etiologie není jasná, se doporučuje echokardiografické sledování s vyšetřením každých 6 měsíců.

Na definitivní potvrzení PAH, jako začátek cílené léčby je potřeba pravostranná katetrizace srdce

Pravostranná katetrizace je hemodynamické vyšetření zlatého standardu, které definitivně potvrdí diagnózu a upřesní taktiku iniciální léčby PAH.

Pravostranná srdeční katetrizace je invazivní vyšetření hemodynamiky, která je v současné době indikována prakticky výlučně elektivně k přesné kvantifikaci a diferenciální diagnostice plicní hypertenze (PH) před indikaci specifické terapie PAH nebo před transplantací srdce a/nebo plic. Výjimečně je toto vyšetření prováděno v rámci kvantifikace závažnosti některých chlopenních vad respektive indikace chlopenní náhrady nebo intervence a v intenzivní péči u kriticky nemocných, u kterých nelze spolehlivě diagnostikovat příčinu oběhové nestability pomocí neinvazivních nebo semiinvazivních vyšetřovacích metod.

Pravostranná srdeční katetrizace je realizována zavedením Swan-Ganzova (plicnicového) katétru přes centrální žílu (cestou v. femoralis communis nebo v. jugularis interna) do zaklínění v arteria pulmonalis. V jednotlivých srdečních oddílech jsou registrovány systolické, diastolické a střední tlaky, které představují základní diagnostický parametr získaný z tohoto vyšetření. Dále je měřen pravostranný srdeční výdej (cardiac output – CO) zpravidla termodiluční metodou a následně kalkulována hodnota srdečního indexu. Na základě znalosti diference středního tlaku v plicnici a zaklínění dělené hodnotou srdečního výdeje jsou kalkulovány hodnoty plicní vaskulární (arteriolární) rezistence (PVR). Z jednotlivých srdečních oddílů a dutých žil jsou provedeny odběry reprezentativních vzorků krve na oxymetrii, která slouží k diagnostice a event. kvantifikaci zkratových vad, které mají vztah k riziku rozvoje Eisenmengerova syndromu (defekt síňového septa, defekt nebo ruptura komorového septa a otevřená tepenná dučej).

Standardní součástí diagnostiky plicní hypertenze je testování akutní vazodilatační odpovědi. Test vazoreaktivity se provádí za obligátní monitorace arteriálního krevního tlaku (katétrem zavedeným v radiální nebo femorální tepně) aplikací dobře titrovatelného vazodilatancia s ultrakrátkým poločasem účinku. Negativní výsledek testu u pacientů s prekapilární plicní hypertenze je zpravidla důvodem indikace specifické léčby plicní hypertenze. Pozitivní výsledek indikuje konvenční léčbu plicní hypertenze blokátory kalciových kanálů. Za kritéria pozitivity testu se považuje pokles středního tlaku v plicnici (MPAP) alespoň o 10 mmHg vstupních hodnot, ale zároveň na hodnotu ≤40 mmHg bez současného zhoršení srdečního výdeje.

U pravostranné nebo simultánní srdeční katetrizace jsou komplikace relativně vzácné a zpravidla lokální v místě vstupu do centrálního žilního (nebo arteriálního) řečiště. Mezi další komplikace metody patří indukce komorových arytmií v důsledku iritace pravé komory plicnicovým katétrem. Indukce hemoptýzy v důsledku ruptury distální plicní tepny nafouklým balónkem Swan-Ganzova katétru je vzácná.

 

Centrum pro hypertenzi a sekundární prevenci se věnuje ovlivnění hlavních rizikových  faktorů KV onemocnění, přednostně hypertenzi a dyslipidémii. Od r. 2011 je certifikováno v síti evropských „Hypertension Excellence Centre“, které uděluje výbor Evropské společnosti pro hypertenzi. Pracoviště s tímto označením poskytují nejkvalitnější hospitalizační i ambulantní péči o pacienty s arteriální hypertenzí. Centrum je také součástí národní sítě MedPed center.

Náplň práce:

  1. Provádíme diagnostiku a komplexní management sekundární etiologie hypertenze včetně intervenčních nebo operačních zákroků
  2. Provádíme diferenciální diagnostiku obtížně léčitelné a rezistentní hypertenze, optimalizaci farmakoterapie, odhalujeme a řešíme non-adherenci.
  3. Fungujeme jako konzultační centrum pro spádové ošetřující lékaře
  4. Poskytujeme komplexní preventivní péči pro pacienty po prodělaných kardiovaskulárních příhodách. Vyhledáváme pacienty s neuspokojivými hodnotami LDL- cholesterolu a zajišťujeme léčbu PCSK-9 inhibitory.

Výzkumné záměry:

  1. Výzkum orgánového poškození u hypertenze se zaměřením na reverzibilitu poškození srdce a ledvin.
  2. Výzkum možnosti optimalizace kontroly krevního tlaku s využitím hodnocení zátěží navozené diastolické dysfunkce (přístroj Ergoline).
  3. Výzkum vzácných dědičných příčin arteriální hypertenze.
  4. Výzkum echokardiografické determinace ohrožených skupin hypertoniků pro vznik incidentní fibrilace síní.
  5. Výzkum vlivu kvality spánku na kompenzaci krevního tlaku a hodnocení ABPM.
  6. Výzkum adherence ke statinové léčbě sérovými hladinami statinů u pacientů s akutními koronárními syndromy.
  7. Výzkum využití telemonitorace krevního tlaku v ovlivnění adherence a orgánového poškození u komplikovaných hypertoniků.

Výuková aktivita

  • přednášky pro pregraduální a postgraduální studenty
  • výuka pregraduálních studentů ve volitelných předmětech
  • podpora a vedení SVOČ studentů
  • vedení PhD. studentů ve výzkumných záměrech
  • edukační přednášky s prezentací práce centra

Pro lékaře:

K vyšetření v Centru pro hypertenzi jsou objednáváni zejména pacienti, u kterých se nedaří dosáhnout normálních hodnot krevního tlaku pod 140/90 mm Hg přes pravidelné užívání minimálně 3 nebo více antihypertenzních léků nebo pacienti s podezřením na sekundární etiologii hypertenze. Ostatní pacienti s lehčími formami hypertenze jsou vzhledem k omezené kapacitě centra vyšetřováni pouze po telefonické domluvě s lékaři Centra pro hypertenzi.

Pro pacienty:

K vyšetření si přineste doporučení od svého lékaře, všechny zprávy, pokud máte, tak vlastní tlakoměr a tlaky změřené podle níže uvedené tabulky.

  • Vedoucí: MUDr. Jan Galuszka, Ph.D.
  • Lékaři: MUDr. Jan Galuszka, Ph.D., MUDr. Vlastimil Doupal, Ph.D., Doc. MUDr. Čestmír Číhalík, CSc.
  • Sestry: Ivana Buriánková, Bc. Pavla Doupalová
  • Kontakt: 588 443 219 objednávání vyšetření, freeset 588 445 392 lékař
  • Kontakt fasttrack: 588 445 827 freeset na sestru koordinující vyšetření

Náplň činnosti:

Oddělení neinvazivní kardiologie je zaměřeno v rutinním provozu na provádění ambulantní monitorace elektrokardiogramu (EKG) dle Holtera, 24hodinové ambulantní monitorace krevního tlaku (AMTK), provádění zátěžových testů na bicyklu (ergometrie) a vyšetřování na sklopném stole (head-up tilt test). U vybraných kardiologických indikací provádíme spiroergometrické vyšetření a ergometrické vyšetření s využitím vysokofrekvenční analýzy EKG a pozdních potenciálů. K došetření pacientů ze specializovaných ambulancí naší kliniky, u kterých je podezření na syndrom spánkové apnoe, disponuje oddělení přístroji ApneaLink.

Arytmický Holter je kardiologická neinvazivní vyšetřovací metoda, při které je pomocí hrudních nalepovacích elektrod dlouhodobě zaznamenáváno EKG. Oproti standardnímu EKG se jedná o záznam v trvání obvykle 24 hod až jeden týden. V případě potřeby delší monitorace využíváme smyčkové záznamníky. Holterovský záznam umožňuje hodnotit srdeční činnost v průběhu denních aktivit, v období klidu i ve spánku. Po skončení monitorace se záznam přepíše na pevný disk počítače, kde je automaticky vyhodnocen a následně revidován a upraven lékařem, který formuluje závěr. Během monitorace si nemocný zapisuje čas a charakter potíží, případně činnost, při které k potížím došlo, aby bylo možno zhodnotit, zda se příznaky nemocného skutečně časově shodují s poruchou srdečního rytmu (arytmií).

Uvedená vyšetření lze objednat na telefonním čísle 585 853 219.

Ambulantní 24hodinové monitorování krevního  tlaku, v praxi často nepřesně nazývané „tlakový Holter“, je metoda spočívající v měření krevního tlaku digitálním tlakoměrem malých rozměrů, který je vybaven pamětí, do které se zaznamenávají v nastavených časových intervalech hodnoty krevního tlaku naměřené na paži nafukovací manžetou spolu s hodnotami tepové frekvence. Z naměřených dat jsou prezentována minima a maxima, vypočteny střední hodnoty za denní a noční interval, jakož i za celých 24 hodin, zobrazen celodenní tlakový profil.

Bicyklová ergometrie představuje neinvazivní vyšetřovací metodu, nazývanou také jako zátěžové elektrokardiografie. Vyšetřovaná osoba šlape na bicyklu za postupně se zvyšující zátěže. Během vyšetření je dokumentován kontinuální dvanáctisvodový EKG záznam a průběžně monitorovány hodnoty krevního tlaku. Test je ukončen při objevení se příznaků, dosažení diagnostického cíle, nebo z bezpečnostních důvodů. Důvodem k vyšetření jsou především nejasné bolesti na hrudi, posouzení závažnosti ischemické choroby srdeční, reprodukce anamnestických příznaků souvisejících se zátěží, posouzení fyzické zdatnosti. Při testu hodnotíme EKG, stupeň dosažené zátěže, hodnoty krevního tlaku a tepové frekvence v kontextu se subjektivními potížemi vyšetřovaných osob. Pro případ závažných oběhových komplikací u osob s onemocněním srdce je pracoviště je vybaveno zevním defibrilátorem a resuscitačními pomůckami.

Zátěžové vyšetření je možno doplnit o počítačovou vysokofrekvenční analýzu EKG ke zvýšení senzitivity detekce srdeční ischemie.

Standardní elektrokardiografické vyšetření lze pomocí zprůměrovaného EKG doplnit o hodnocení pozdních potenciálů na konci komorového komplexu, jež mohou být projevem zvýšeného rizika vzniku poruch srdečního rytmu.

Spiroergometrie představuje kardiopulmonální zátěžový test, při kterém vedle parametrů standardní ergometrie hodnotíme navíc ventilaci a související výměnu dýchacích plynů kyslíku a oxidu uhličitého. Nezbytnou podmínkou měření ventilačních parametrů, analýzy vydechovaného vzduchu a výměny plynů je proto dýchání s nasazenou obličejovou maskou kryjící nos a dutinu ústní. Vedle stanovení funkční kapacity organismu, umožňuje spiroergometrické vyšetření hodnotit řadu prognostických parametrů, využívaných zejména u nemocných s chronickým srdečním selháním. Pro případ komplikací, jejichž riziko je u pacientů s pokročilým srdečním onemocněním zvýšené, je vyšetřovací místnost vybavena resuscitačním stolkem a automatickým externím defibrilátorem, umožňujícími v případě potřeby poskytnout neodkladnou první pomoc.

Vyšetření na nakloněné rovině (anglicky Head-Up Tilt Test) se provádí u nemocných s podezřením na reflexní synkopu, syndrom posturální tachykardie, nebo ortostatickou hypotenzi. Cílem vyšetření je posouzení reakce regulačních mechanismů oběhového systému na vzpřímenou polohu. Vyšetření je primárně neinvazivní s cílem reprodukovat anamnestické potíže spojené se vzpřímenou polohou, pomocí náklonu sklopného stolu do 60 stupňů. V indikovaných případech a se souhlasem pacienta je možno vyšetření provádět s použitím farmakologických provokačních testů se zajištěnou žilní linkou. Pro případ mdloby v průběhu náklonu je vyšetřovaná osoba zajištěna proti pádu dvěma popruhy v úrovni dolní poloviny těla. Během vyšetření je nepřetržitě monitorováno EKG a hodnoty krevního tlaku pomocí prstových snímačů. Na základě těchto parametrů je tak možno v případě výskytu potíží či reprodukce poruchy vědomí reflexního původu zhodnotit, zda se jedná o reakci bradykardickou, vazodepresorickou či smíšenou.

ApneaLink Air je přístroj určený k monitoraci dýchání v průběhu spánku, umožňující sledovat dechové úsilí a proud vdechovaného vzduchu, případné zástavy dechu, epizody chrápání, saturaci kyslíkem, tepovou frekvenci, polohu pacienta. Výsledky měřených parametrů umožňují rozpoznat poruchy dýchání ve spánku, které mají úzkou vazbu na řadu kardiovaskulárních onemocnění, které tvoří spektrum specializované péče kardiologické kliniky.

Požadavky na pacienta:

Požadavky na pacienta před monitorací EKG („arytmický Holter“). Pacient nepotřebuje zvláštní přípravu. Pouze u mužů s výrazným ochlupením hrudníku je žádoucí vyholení tak, aby byla umožněna optimální přilnavost nalepovacích elektrod, jež je nezbytná pro kvalitní záznam EKG a minimalizaci artefaktů. Všeobecná sestra napojí snímací hrudní elektrody záznamníku a pacientovi vysvětlí principy manipulace s přístrojem; s přístrojem není možno se koupat či sprchovat, protože by došlo ke zničení přístroje. Při použití smyčkového záznamníku s automatickou detekcí arytmií, bude pacientovi zapůjčen rovněž mobilní telefon určený pro bezdrátový přenos dat (přístrojem nelze telefonovat). Podmínkou vyšetření je řádná žádanka od odesílajícího lékaře.  

Požadavky na pacienta před ambulantní monitorací krevního tlaku (AMTK, „tlakový Holter“).  Zvláštní příprava k vyšetření není nutná. Měření probíhá podobně jako u běžně prodávaných digitálních tlakoměrů, kdy je na paži umístěna měřící manžeta vybavená čidlem, které snímá pulzace pažní tepny, nafouknutí manžety zajišťuje malý kompresor, vypuštění manžety automatický ventil, nafukování a vypouštění manžety je řízeno mikroprocesorem v přístroji. Nezbytnou podmínkou vyšetření je vystavení řádné žádanky-poukazu na ošetření.

Požadavky na pacienta před ergometrií/spiroergometrií.

Vyšetření je určeno pro pacienty ve stabilizovaném stavu, bez známek akutního onemocnění. K vyšetření se pacient dostaví ve vhodném oděvu, sportovní obuvi, doporučuje se vzít si s sebou ručník. Užívání léků se řídí pokyny lékaře, který vyšetření objednává. Zátěžové vyšetření probíhá za kontinuálního záznamu dvanáctisvodového EKG elektrodami umístěnými na trupu. Vyšetření začíná pořízením klidového EKG vleže na zádech a změřením hodnoty krevního tlaku pažní manžetou. Další fáze vyšetření probíhá vsedě na bicyklu, kde pacient udržuje stabilní frekvenci otáček při postupně narůstající zátěži působené elektrickou brzdou. Stupně zátěže navazují bez přerušení dle individuálně zvoleného protokolu tak, aby celková doba zátěže byla asi 12 minut. Pacient je instruován, aby hlásil potíže jako bolest na hrudi či jinde, nevolnost, nepřiměřenou dušnost. Test končí dosažením subjektivního maxima, dosažením diagnostického cíle, nebo z bezpečnostních důvodů, kterými mohou být EKG změny, nebo extrémní hodnoty krevního tlaku. Součástí vyšetření je i restituční fáze po ukončení zátěže, kdy hodnotíme úpravu hodnot krevního tlaku a srdeční frekvence či EKG změn. Pacienti léčení pro diabetes mellitus si s sebou vezmou svačinku pro případ zátěží navozené hypoglykemie. Nezbytnou podmínkou vyšetření je vystavení řádné žádanky-poukazu na ošetření indikujícím lékařem a podepsání informovaného souhlasu.

Požadavky na pacienta před testem na sklopném stole. Vyšetření se provádí v ranních hodinách po 4 hodinovém lačnění, pacient se vyvaruje požití těžkých jídel, alkoholu a kouření. Užívání chronické medikace se řídí pokyny odesílajícího lékaře, který vyšetření indikuje. Nezbytnou podmínkou vyšetření je vystavení řádné žádanky - poukazu na ošetření a podepsání informovaného souhlasu s vyšetřením.

Požadavky na pacienta před vyšetřením pomocí ApneaLink Air.  Vyšetření neklade žádné speciální požadavky na vyšetřovanou osobu, nezbytnou podmínkou je ochota nemocného spát s nasazeným hrudním pásem, s čidly a nosní kanylou.

Informované souhlasy s výkony:

  • Informovaný souhlas s provedením tesu na sklopné rovině  (head-up tilt testu)
  • Informovaný souhlas s provedením ergometri/spiroergometrie
  • Vedoucí: MUDr. Jana Obrová
  • Lékaři: MUDr. Jana Obrová
  • Sestry: Pavla Doupalová
  • Kontakt: 588 445 429, jana.obrova@fnol.cz 

Náplň činnosti:

Ambulance poskytuje komplexní péči v prevenci a léčbě ovlivnitelných kardiovaskulárních rizikových faktorů zejména osobám po prodělané kardiovaskulární příhodě. Důraz je kladen na individuální zhodnocení kardiovaskulárního rizika, důslednou edukaci a motivaci k aktivnímu přístupu a pozitivní změně životního stylu.

Soustředíme se na osoby s neuspokojivými hodnotami LDL-cholesterolu. Fungujeme jako centrum pro léčbu vysokého cholesterolu tzv. inhibitory PCSK9. Jsme součásti sítě pracovišť projektu MedPed, který se soustředí na včasnou diagnostiku familiární hypercholesterolemie s cílem zahájit léčbu co nejdříve, a snížit tak u postižených jedinců riziko předčasné klinické manifestace aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění a předčasného úmrtí.

Organizujeme a účastníme se akcí pro veřejnost zaměřených na prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Požadavky na pacienta:

Při úvodním vyšetření si přineste doporučení od svého lékaře. Osoby s neuspokojivými hodnotami LDL-cholesterolu též všechny zprávy dokumentující dosavadní léčbu vysokého cholesterolu. Nápomocné jsou i výsledky laboratorního vyšetření krve – tzv. lipidogramu před nasazením terapie.

  • Vedoucí: MUDr. František Kováčik
  • Lékaři: MUDr. Jarmila Indráková, MUDr. Aleš Smékal Ph.D., MUDr. František Kováčik
  • Sestry: Mgr. Bc. Eva Křížová, Bc. Elena Kovaříková   
  • Kontakt: 588 443 213, angi@fnol.cz 
  • Kontakt fasttrack: 58844 3685

Náplň činnosti:

Aniologické centrum při I. Interní klinice kardiologické je součástí komplexního kardiovaskulárního centra FN Olomouc.  Zajišťujeme komplexní angiologickou péči pro pacienty z Olomouckého kraje. Poskytujeme neinvazivní diagnostickou, léčebnou a dispenzární péči pro pacienty s cévním onemocněním. Při nutnosti endovaskulární nebo chirurgické terapie úzce spolupracujeme s Radiologickou a 2. chirurgickou klinikou (cévně-transplantační) FNOL

Poskytované služby:

  • Ultrazvukové vyšetření -  končetinových tepen a žil, vyšetření aorty, vyšetření magistrálních tepen mozku.
  • Měření ABI ( index kotníkových tlaků)
  • Diagnostická vyšetření při podezření  na úžinový syndrom, Raynaudův syndrom
  • Řešení iatrogenních komplikací v cévním řečišti.